Dandanes si najbrž ne predstavljamo več kvalitetnega in dobrega spanca, brez prav tako kvalitetnega in dobrega ležišča. Ležišča so namreč definitivno sestavni del zdravega življenja in dobrega počutja. Če na slednje torej stavimo veliko in nam je to pomembno, potem se je še kako potrebno pozanimati o ležiščih, ki vam bodo pisana na kožo.

Ležišča seveda izdelujejo različni proizvajalci, naj jih tokrat omenimo le nekaj: Hitex, Meblo Jogi, Bios, Optimo. Na voljo imamo zato takšna in drugačna ležišča, iz takšnih in drugačnih materialov. Glede na to, da bomo na novem ležišču spali vsaj pet let, če ne več, je pomembno izbrati ležišče, na katerem se bomo počutili kar se da dobro.

ležišča

Pri izbiri ležišča je zelo pomembno, kakšno trdoto bomo izbrali. Trdo ležišče tako vsekakor priporočamo dojenčkom, saj se pri njih hrbtenica še razvija, ter ljudem, ki imajo težave s hrbtenico. Na splošno pa je trdota ležišča odvisna od telesne teže posameznika. Mehkejša ležišča so tako namenjena ljudem z nižjo telesno težo (do 75 kg), trša pa ljudem z višjo telesno težo (95 kg in več).

Približno nekje na sedem oz. osem let, je ležišče potrebno zamenjati. Četudi se zdi na videz morda takšno, kot takrat, ko ste ga kupili, pa se je v vsem tem času nabralo ogromno pršic, ki vam delajo družbo med spanjem. Če torej veliko damo na higieno, moramo imeti v mislih, da se poleg pršic nabere tudi ogromno odmrle kože ter znoja (na noč človeško telo odda približno en deciliter tekočine). To pa je potem leglo bakterij in virusov. Na splošno pa se za nakup ležišča odločimo, ko se pokažejo sledi obrabe  (ko morda postane premehko, ko pod seboj začutimo vdolbine ali vzmeti).

Ležišča seveda izbiramo tudi glede na višino – višje kot je ležišče, boljše je, saj s tem bolje podpremo ledveni del, ramena in boke. Tako nam je zagotovljeno večje udobje.